Το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου σας προσκαλεί στις παρουσιάσεις των μεταπτυχιακών διατριβών των φοιτητών του Τμήματος.

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Νέες Τεχνολογίες Μάθησης και Επικοινωνίας (ΝΤΜΕ)

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στα Ψηφιακά Μέσα και Δημοσιογραφία (ΨΜΔ)

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στην Ευρωπαϊκή Δημοσιογραφία (ΕΔ)

Πρόγραμμα:

Δευτέρα, 15/05/2017
Όνομα Φοιτητή/τριας Ώρα Αίθουσα Παρουσίασης Πρόγραμμα Τίτλος Μεταπτυχιακής Διατριβής
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, ΕΛΕΝΑ 09:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας υποβοηθούμενη από Η/Υ – συμπεριφορές και στάσεις απέναντι στη χρήση του Η/Υ στα γλωσσικά μαθήματα.
ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11:00 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Οι προσομοιώσεις στην εκπαίδευση: η άποψη των εκπαιδευτικών.

Τετάρτη , 17/05/2017
ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΥ, ΕΛΕΑΝΑ 09:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Η τεχνολογικά υποστηριζόμενη συνεργατική μάθηση και η εκμάθηση των γαλλικών ως ξένη γλώσσα.
ΕΥΕΛΘΟΝΤΟΣ, ΤΡΟΟΔΙΑ 11:00 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Τεχνολογίες πειθούς στην υγεία: ποια τα μακροπρόθεσμα οφέλη μετά τη λήξη της αυτοπαρακολούθησης;
ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ, ΕΛΕΝΑ 11:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Πώς προβάλλονται οι γυναίκες στα κεντρικά δελτία ειδήσεων των κυπριακών τηλεοπτικών καναλιών.
ΠΑΝΤΕΛΑ, ΝΙΚΟΛΕΤΑ 12:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Αξιοποίηση του εννοιολογικού χάρτη ως εργαλείο υποστήριξης της μάθησης, σε ένα τεχνολογικά υποστηριζόμενο περιβάλλον, για την καλλιέργεια ιστορικής ενσυναίσθησης με ή χωρίς τη χρήση τεχνολογιών επαυξημένης πραγματικότητας.
ΚΥΡΙΑΚΟΥ, ΕΛΛΗ 14:00 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Internet of Things: περιβαλλοντική ανάλυση.
ΝΑΟΥΜ, ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ 14:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Πώς παρουσιάζεται το φύλο μέσα από τις κυπριακές τηλεοπτικές σειρές.
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ, ΡΑΦΑΗΛ 15:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Ο ρόλος των διαδικτυακών σχολιασμών στις στάσεις για τη μετανάστευση στην Κύπρο: μια πειραματική μελέτη.

Πέμπτη , 18/05/2017
ΧΑΤΖΗΦΩΤΗ, ΓΕΩΡΓΙΑ 09:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Ενεργητική εμπλοκή στη μάθηση μέσω της κατασκευής πολυμεσικού υλικού από προπτυχιακούς φοιτητές.
ΒΙΟΛΑΡΗ, ΦΡΟΣΩ 11:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΕΔ Εθνική ταυτότητα στην Κύπρο: πως παρουσιάζεται από το 1960 και μετά.
ΙΩΑΝΝΟΥ, ΧΡΙΣΤΙΝΑ 11:00 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Ανάπτυξη δεξιοτήτων στα μαθηματικά σε επίπεδο δημοτικού με την ενσωμάτωση νέων τεχνολογιών.
ΕΡΜΟΓΕΝΟΥΣ, ΑΝΘΗ 12:30 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΨΜΔ Φυλετικός, θρησκευτικός ρατσισμός στο ποδόσφαιρο: γήπεδο αρένα εθνικισμού.
ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΑΓΝΗ 12:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Ανάπτυξη δεξιοτήτων ασφάλειας στο διαδίκτυο σε επίπεδο δημοτικής εκπαίδευσης.
ΣΑΡΔΟΥ, ΜΑΡΙΑ 14:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Διδασκαλία αλγόριθμων και λογικών διαγραμμάτων μέσω αλληλεπιδραστικού πολυμεσικού περιβάλλοντος μάθησης
ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥ, ΜΑΙΡΗ 14:00 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΕΔ Το γυμνό σώμα ως μορφή διαμαρτυρίας μέσα από το φεμινιστικό κίνημα FEMEN.
ΛΟΪΖΟΥ, ΑΝΤΙΓΟΝΗ 15:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΕΔ Μηνύματα στο δημόσιο αστικό χώρο: το γκράφιτι και η λειτουργία του.

Παρασκευή , 19/05/2017
ΑΝΔΡΕΟΥ, ΑΝΔΡΕΑΣ 09:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη, ΨΜΔ Η κακή χρήση της ελληνικής γλώσσας στα κυπριακά ΜΜΕ.
ΚΡΑΜΒΗ, ΑΝΝΑ 11:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΕΔ Λογοκρισία στην τέχνη μέσω των ΜΜΕ: μελέτη ανάλυσης περιπτώσεων.
ΠΑΠΠΑ, ΓΙΟΥΛΗ 12:30 Αίθουσα Εργαστηρίου ΕΣΔ, ισόγειο Στοάς Λανίτη ΝΤΜΕ Exploring a virtual world in CALL teacher education: the case of 3D microteaching.
ΛΕΩΝΙΔΟΥ, ΒΙΚΥ 12:30 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΨΜΔ Ο τρόπος παρουσίασης των περιστατικών γυναικοκτονίας στο περιεχόμενο των καθημερινών κυπριακών εφημερίδων, την περίοδο 2005 έως 2015.
ΠΗΔΙΑ, ΣΤΑΥΡΗ 14:00 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΨΜΔ Η αναπαράσταση του γυναικείου φύλου στις διαφημίσεις, κοινωνικά στερεότυπα και οικογενειακή επιρροή στην κοινωνική συμπεριφορά και διατήρηση παραδοσιακών στερεοτύπων.
ΑΓΗΣΙΛΑΟΥ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 15:30 Αίθουσα 1ου ορόφου Στοάς Λανίτη ΨΜΔ Η σχέση κινητής τηλεφωνίας και δημοσιογραφίας των πολιτών.